Víte, co všechno obnáší správný postup tapetování?
- Oškrabání stěn - stěny se musí nejprve zbavit staré malby - oškrábat, popřípadě strhnout staré tapety. Lepení nové na starou vrstvu ze zkušeností opravdu nedoporučujeme.
- Penetrace stěn - Penetrace se provádí proto, aby podklad nebyl příliš savý a lepidlo se nevsakovalo do stěny, ale zůstalo na povrchu, a tím pádem dobře lepilo. Dalším důležitým aspektem je následná výměna tapety. V případě, že jste byli na prvopočátku pečliví a řádně jste zeď vypenetrovali, půjde Vám stará tapeta snáze strhnout dolů.
- Oprava stěn - je třeba zadělat všechny díry a nerovnosti, někdy se stěny také stěrkují, potom ale musíte počítat s tím, že se tapetování časově protáhne a stane se náročnějším.
Neztrácejte svůj drahocenný čas, kontaktujte profesionály - 773 474 100
malir-sten@seznam.cz, malirsten@gmail.com
Pokud se rozhodnete tapetovat sami - poradíme Vám
V případě, že se rozhodnete vytapetovat svůj byt, dětský pokoj nebo ložnici svépomocí, poradíme Vám co byste měli mít všechno na paměti a úrpbereme i bytový design. Ze všeho nejdříve musíte správně zvolit typ tapety na zeď. To je důležité hlavně z hlediska podkladu, na který ji budete lepit a také pro výsledný vzhled.
Rozlišujeme následující typy tapet na zeď:
- PAPÍROVÉ TAPETY NA ZEĎ – obyčejné, nejlevnější, nepřiliš kvalitní a po čase blednou
- VLIESOVÉ TAPETY NA ZEĎ – papírové tapety s vlisovanými vlákny uvnitř, dobře se s nimi pracuje, jsou to poměrně kvalitní a mezi lidmi velice oblíbené stálobarevné tapety
- VYNILOVÉ TAPETY NA ZEĎ – kvalitní tapety, náročnější na instalaci - pozor na těžké vynilové, sem tam u některých druhů špatně drží okraje tapet, stěny je nutno před tapetováním stěrkovat
- TEXTILNÍ TAPETY NA ZEĎ – kvalitní tapety, avšak náročné na instalaci, mnohdy jsou dělané ve velkém formátu šířky 1m a více
Jak správně vybrat lepidlo pro tapetování
Každá role má svojí šarži a legendu, pozorně si ji před lepením pročtěte a držte se pokynů výrobce! Stojí v ní, jaké lepidlo použít a jakým způsobem tapetu lepit na zeď. Nanáší se lepidlo pouze na tapetu nebo i na stěnu? To vše najdete v legendě a každý druh tapet to má jinak. Obecně lze říci, že pro každý materiál tapety je určený speciální typ lepidla. My osobně doporučujeme například pro lepení vliesových tapet výrobce PUFAS (kvalitní a dobré lepidlo).
Pomůcky a nářadí k tapetování
Vhodné je mít TAPETÁŘSKÝ STŮL, neboť mazat tapety na zemi, případně na dveřích, není ideální stav a ve výsledku může vést k nekvalitnímu nalepení a vzhledu. Dobře ořezaná tužka a metr se taky hodí. Úhelník a pravítko jsou nepostradatelné věci stejně jako TAPETÁŘSKÉ NŮŽKY. Guma na vygumování pomocných rysek a do kapsy čistý vlhký hadr na otření přebytečného lepidla jsou k nezaplacení 🙂 TAPETÁŘSKÝ KARTÁČ na vytlačení vzduchových bublin a uhlazení tapet je povinností.
Lepíme první pruh
Ve většině staveb (dokonce i v novostavbách) nejsou stěny vždy perfektně rovné a proto platí nepsané pravidlo: NEDRŽTE SE ROHŮ. První pruh dejte rovně bez ohledu na roh. Vidíte-li, že jste tapetu sice dali do rohu, ale je trošku nakřivo, myslete na to co vám to udělá po třetím, čtvrtém, pátém pruhu. Zejména u tapet se VZOREM budete zřejmě už jen smutně pozorovat jak vám vzor ujíždí před očima. Při tapetování jedné stěny v kombinaci s výmalbou přetahujeme přes roh - abychom zamaskovali nerovnosti - ono se to v celé ploše ztratí. Při tapetování celé místnosti tapetu naopak o cca 0,5cm přesaďte přes roh, aby, až se dostanete na to samé místo, vám nevznikla mezera.
Rada závěrem
Tapety lze lepit samozřejmě i svépomocí, ale chce to jistou praxi. Níže tedy pár rad závěrem:
- Mnohem lépe jde lepení ve dvou - nalepit, uhladit a sesadit vzor, to vše jde lépe s parťákem.
- Dodržujte zásadu dvakrát měř a potom stříhej nebo vyřezávej.
- V elektrické zásuvce vypněte proud a teprve potom vyřezávejte!
- Udržujte čistotu, aby se neušpinily tapety ještě před jejich nalepením.
- Sesadíte-li spoj tapet k sobě, uhlaďte jej, ale nepřehánějte to, nebo vydřete design tapety.